skoldkopper og dåb?? {{forumTopicSubject}}
Altså min søn skal døbes på søndag og han har netop fået skoldkopper (fra storebror) ØV
og så er det jeg tænker, hvad så med de andre der skal døbes på samme tid som ham?? er det tarveligt? risikerer han at smitte dem? eller de børn som deltager i vores dåb?! man udskyder da ikke en dåb her i sidste øjeblik,...eller gør man? andre der har været i samme situation?
´
Og er det rigtigt at når de får skoldkopper så tidligt, så får de dem igen senere hen, eller evt som helvedes ild, når de blir ældre?! det vil jeg være trist over, for det er så vidt jeg har hørt noget som blir i kroppen og kan bryde frem igen og igen ik??
ps.. jeg ammer fuldt ud, så dem der siger at amning forsvarer børnene mod skoldkopper...vås!
god mors dag weekend kære medmødre
jul 2008
Følger: 8 Følgere: 6 Babyer: 1 Emner: 5 Svar: 2.554
Han skal jo ikke være helt op i hovedet på de andre dåbsbørn, men jeg ville nok lige informere gæsterne til selve festen
Og nej de får ikke nødvendigvis skoldkopper igen
Det er ikke afhængigt af hvor tidligt de får det men om hvor stort udbruddet er
(og mig bekendt kan alle få helvedsild)
nov 2010
Følger: 4 Følgere: 3 Emner: 22 Svar: 539
-Et barn der får skoldkopper smitter 5-3 dage før udbrudet og til der er skopper på alle knopperne!
-Et barn der får skoldkopper tidligt kan ikke få det igen, men kan få helvedsild som er langt mere smertefuldt.! og alle kan få helvedsild da skoldkoppe virusset ligger i dvale ved nervebanen.!
-Med hensyn til at aflyse ville jeg ikke gøre det.! Jeg ville kontakte mine gæster med børn og spørge om de har været smittet, og har de ikke ville jeg sige at mit barn havde en mulighed for at kunne smitte, også er det op til gæsterne at vurdere om de vil lade deres børn smitte eller ej.
-Mht. kirken ville jeg kontakte præsten og spørge hvor mange i er samlet. og er i mere end en ville jeg overveje at spørge om der er mulighed for at komme til 30min før de andre eller 30 efter..
-
nov 2010
Følger: 4 Følgere: 3 Emner: 22 Svar: 539
jul 2008
Følger: 8 Følgere: 6 Babyer: 1 Emner: 5 Svar: 2.554
Jeg kender nu flere der har haft skoldkopper to gange
Hvor første gang kun har været 4, 5, 6 stykker
nov 2010
Følger: 4 Følgere: 3 Emner: 22 Svar: 539
læs her, der har du de fleste spørgsmål. og den er ændret i 2010, så den burde være nogenlunde up to date
nov 2010
Følger: 4 Følgere: 3 Emner: 22 Svar: 539
Udsigt for fremtiden:
-Forløbet er normalt godartet, sygdommen varer i reglen mellem syv og ti dage hos børn og noget længere tid hos voksne.
-Ligeledes får voksne oftere komplikationer end børn, men komplikationer er sjældne.
<b>-Hvis man én gang har haft skoldkopper, er man blevet livsvarigt immun overfor sygdommen.</b>
Dog kan der senere opstå helvedesild. En person med helvedesild kan smitte en anden person, således at denne får skoldkopper
jul 2008
Følger: 8 Følgere: 6 Babyer: 1 Emner: 5 Svar: 2.554
Uanset link
Har jeg set det flere gange
jul 2008
Følger: 8 Følgere: 6 Babyer: 1 Emner: 5 Svar: 2.554
Er det muligt at få skoldkopper to gange? Svaret er ja, selv om det er sjældent. For de allerfleste giver én infektion livslang immunitet. At få skoldkopper to gange er almindeligere blandt immundefekte personer. En anden forklaring er, at det første (eller andet) tilfælde af skoldkopper ikke var (er) skoldkopper - altså at diagnosen var/er forkert.
nov 2010
Følger: 4 Følgere: 3 Emner: 22 Svar: 539
jul 2008
Følger: 8 Følgere: 6 Babyer: 1 Emner: 5 Svar: 2.554
Det behøver du heller ikke
Jeg ståler både på MIN læge og hvad jeg selv har set
sep 2008
Følger: 8 Følgere: 7 Babyer: 1 Emner: 74 Svar: 671
Det var sådan det forløb med min søn på 2, som han har dem fra...
ja der er et sæt tvillinger der også skal døbes samtidig med os.. hvilket er meget normalt. Det kan ikke flyttes 30min frem eller tilbage.. desværre, han er en travl mand og det ligger jo i forbindelse med en gudstjeneste. åhhh what to do. må nok hellere ringe til præsten og høre hvad han forslår. Måske er det ok, når vi nu sidder i hver sin side af kirken og ungerne ikke ligefrem kommer tæt på hinanden.,.
nov 2010
Følger: 4 Følgere: 3 Emner: 22 Svar: 539
jun 2008
Følger: 13 Følgere: 12 Emner: 90 Svar: 2.061
jul 2008
Følger: 8 Følgere: 6 Babyer: 1 Emner: 5 Svar: 2.554
Jeg tror ikke nogen betvivler at dit barn havde skoldkopper
skoldkopper og dåb??